Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty trzeba pokryć

14 sierpnia 2013 | Prawo i praktyka | Katarzyna Borowska

Taka sama cena u jednego wykonawcy może nie pokrywać kosztów zamówienia, a u innego nie tylko pokrywać je, ale jeszcze zapewni zysk

„Rażąco niska cena oferty to taka cena, która nie gwarantuje wykonawcy pokrycia kosztów wykonania danego zamówienia z wynagrodzenia otrzymanego od zamawiającego" (KIO 2856/12). Nie jest ważne, czy ten brak środków na realizację zamówienia będzie „rażący" np. wynoszący kilkadziesiąt procent, czy też będzie stosunkowo niewielki.

Jednak nie wystarczy także obliczyć, jaka cena w przypadku danego zamówienia pozwala na pokrycie kosztów. Tym bardziej że Izba wielokrotnie wskazuje, że nie może być mowy o żadnym automatyzmie. „Brak jest podstaw do określenia z góry, że pewna procentowo określona różnica kwestionowanej ceny ofertowej w stosunku do wartości zamówienia oszacowanej przez zamawiającego czy też w stosunku do innych ofert uprawnia do stwierdzenia, iż mamy do czynienia z rażąco niską ceną" (KIO 160/11).

Indywidualna ocena

Każda sytuacja musi być oceniana indywidualnie. I to nie tylko w stosunku do każdego zamówienia, ale i każdego biorącego udział w postępowaniu. Bowiem taka sama wysokość ceny w ofertach, u jednego wykonawcy może nie pokrywać kosztów wykonania tego zamówienia, a u innego nie tylko pokrywać koszty, ale jeszcze zapewniać zysk.

Dlatego tak ważne są wyjaśnienia składane przez wykonawcę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9613

Wydanie: 9613

Spis treści
Zamów abonament