Całkowita eliminacja węgla jako paliwa jest iluzją
Paweł Smoleń, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego.
Kiedy zmieni się sytuacja na rynku węgla kamiennego? Na razie prognozy nie są zbyt optymistyczne...
Paweł Smoleń: Sytuacja na światowym rynku węgla wygląda na stabilną. Redukcja zużycia w Chinach, ilość węgla z USA na rynku i stabilna produkcja w innych rejonach przyczyniają się nie tylko do ostatnich spadków cen, ale też do stabilności prognoz cen poniżej 90 dol. za tonę. Myślę, że ta sytuacja utrzyma się wiele lat. Mówimy w EURACOAL (Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego), że węgiel jest „Abundant + Affordable + Accessible", czyli obficie występuje na świecie, ma przystępną cenę i jest dostępny.
W dużej mierze wpływ na spadek cen ma rewolucja łupkowa w USA i tamtejszy węgiel, który trafił na rynek światowy. Amerykańskie zwały na koniec 2012 r. przekraczały 200 mln ton?
Tak – zmienił się miks energetyczny USA, nadwyżki węgla wpływają na światowe ceny, a tania energia przyciąga inwestorów i tworzy nowe miejsca pracy w Ameryce. Pojawiły się pierwsze przykłady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta