Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw nagana, potem utrata posady

14 sierpnia 2013 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony musi być umotywowane. Rozstanie może uzasadniać m.in. uprzednie ukaranie pracownika sankcją porządkową

Kodeks pracy przewiduje system odpowiedzialności porządkowej w postaci kar, które szef ma prawo wymierzyć pracownikom, gdy ci nie przestrzegają ustalonej organizacji i porządku w pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych, a także naruszają przyjęty sposób potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania w niej absencji.

Wolno go stosować wobec wszystkich pracowników, z wyjątkiem tych, których odpowiedzialność porządkową regulują odrębne przepisy, np. pracowników samorządowych lub urzędów państwowych.

Kodeksowe przepisy o odpowiedzialności porządkowej mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Natomiast o zastosowaniu tych kar samodzielnie decyduje pracodawca, który nie musi z nich korzystać.

Konsekwencje przewinienia

Zasadność wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9613

Wydanie: 9613

Spis treści
Zamów abonament