Najpierw nagana, potem utrata posady
Wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony musi być umotywowane. Rozstanie może uzasadniać m.in. uprzednie ukaranie pracownika sankcją porządkową
Kodeks pracy przewiduje system odpowiedzialności porządkowej w postaci kar, które szef ma prawo wymierzyć pracownikom, gdy ci nie przestrzegają ustalonej organizacji i porządku w pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych, a także naruszają przyjęty sposób potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania w niej absencji.
Wolno go stosować wobec wszystkich pracowników, z wyjątkiem tych, których odpowiedzialność porządkową regulują odrębne przepisy, np. pracowników samorządowych lub urzędów państwowych.
Kodeksowe przepisy o odpowiedzialności porządkowej mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Natomiast o zastosowaniu tych kar samodzielnie decyduje pracodawca, który nie musi z nich korzystać.
Konsekwencje przewinienia
Zasadność wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta