Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aktywna mama czy zastępca na jej miejsce

14 sierpnia 2013 | Dobra Firma | Anna Abramowska

Powrót na etat po urodzeniu dziecka podlega ograniczeniom. Zlecenie lub dzieło w tym czasie to składkowe oszczędności, ale nie zawsze te umowy można zawrzeć

Wiele kobiet po urodzeniu dziecka stoi przed dylematem, czy wybrać przysługujące im uprawnienia urlopowe w całości, czy może po podstawowym macierzyńskim wrócić do pracy i nie wypaść z firmowego obiegu.

Choć decyzja w tej sprawie należy do podwładnej i szef powinien ją uszanować, warto żeby znał wady i zalety obu rozwiązań – zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Dobrze jest także wiedzieć, czy na miejsce zajmującego się potomkiem etatowca zatrudnić kogoś na zastępstwo, czy może dogadać się z mamą i zaproponować jej dorobienie do przysługującego jej zasiłku.

Wariant 1. Nowy w firmie

Pracownica w ciągu 14 dni po porodzie może zadeklarować chęć wybrania w całości wszystkich urlopów rodzicielskich w jednym ciągu (52 tygodnie) – w trybie art. 1791 k.p. Jeśli dotrzyma terminu i złoży stosowny wniosek, pracodawca musi go zaakceptować. Tego typu rozwiązanie ma pewne plusy również dla szefa. Wie on z góry, że nie będzie mógł liczyć na szybki powrót podwładnej do firmowych zajęć i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9613

Wydanie: 9613

Spis treści
Zamów abonament