Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy gadżety dołączane do czasopism są opodatkowane VAT

14 sierpnia 2013 | Prawo i praktyka | Marcin Szymankiewicz

Firmy handlujące książkami czy gazetami często dokładają do nich różne gratisy, które mają zwiększyć sprzedaż. Takie upominki mogą być uznane za prezenty o małej wartości. Ich cena nie może być jednak wyższa niż 10 zł

- Nasza spółka sprzedaje książki i czasopisma dla dzieci i młodzieży. W celu uatrakcyjnienia sprzedaży do książek mają być dołączane tzw. gadżety (np. słodycze, zabawki, breloczki itd.). Gadżety mają być przymocowywane w sposób trwały do książki (kartonik z gadżetem będzie przytwierdzony do książki za pomocą folii). Cena jednostkowa netto gadżetów nie będzie przekraczać 10 zł. Podatek naliczony od nabytych gadżetów został odliczony w całości przez spółkę. Czy takie nieodpłatne przekazanie gadżetów podlega opodatkowaniu VAT? – pyta czytelnik.

W przypadku dostawy książki dla dzieci z dołączonym gratisowym gadżetem mamy do czynienia z dwiema czynnościami:

- odpłatną dostawą książki lub czasopisma,

- nieodpłatnym przekazaniem gadżetu.

Także nieodpłatne przekazanie

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r.), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9613

Wydanie: 9613

Spis treści
Zamów abonament