Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki spółdzielcze mają trudniej

14 sierpnia 2013 | Ekonomia | Monika Sajewicz Anna Ogonowska
źródło: Rzeczpospolita

W tym roku powtórzenie ubiegłorocznego wyniku netto przez sektor spółdzielczy będzie bardzo trudne.

Na koniec 2012 roku działały w Polsce 572 banki spółdzielcze, z czego 365 było zrzeszonych w BPS w Warszawie, 206 w SGB-Banku w Poznaniu, a jeden – Krakowski Bank Spółdzielczy – działał jako niezrzeszony.

Wynik finansowy netto sektora spółdzielczego wyniósł 967,6 mln zł i wzrósł o 8 proc. wobec poprzedniego roku.Cztery banki poniosły stratę. Były dwie podstawowe przyczyny wzrostu wyniku netto: przyrost wyniku odsetkowego (o ponad 10 proc.), w tym z odsetek od banków, oraz wolniejszy wzrost kosztów operacyjnych niż wyniku z działalności bankowej – wynika z danych KNF. Czynnikiem negatywnie wpływającym na wyniki był wzrost rezerw na kredyty.

Duzi rosną szybciej

Wskaźniki ROA i ROE netto były w bankach spółdzielczych i komercyjnych w 2012 r. takie same. Natomiast wskaźniki C/I (relacja kosztów do dochodów) były dużo wyższe w bankach spółdzielczych (65,8 proc.). Różnica ta wynika z relatywnie dużo większego zatrudnienia i dużo większej liczby placówek spółdzielczych.

Na koniec 2012 r. wszystkie banki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9613

Wydanie: 9613

Spis treści
Zamów abonament