Banki spółdzielcze mają trudniej
W tym roku powtórzenie ubiegłorocznego wyniku netto przez sektor spółdzielczy będzie bardzo trudne.
Na koniec 2012 roku działały w Polsce 572 banki spółdzielcze, z czego 365 było zrzeszonych w BPS w Warszawie, 206 w SGB-Banku w Poznaniu, a jeden – Krakowski Bank Spółdzielczy – działał jako niezrzeszony.
Wynik finansowy netto sektora spółdzielczego wyniósł 967,6 mln zł i wzrósł o 8 proc. wobec poprzedniego roku.Cztery banki poniosły stratę. Były dwie podstawowe przyczyny wzrostu wyniku netto: przyrost wyniku odsetkowego (o ponad 10 proc.), w tym z odsetek od banków, oraz wolniejszy wzrost kosztów operacyjnych niż wyniku z działalności bankowej – wynika z danych KNF. Czynnikiem negatywnie wpływającym na wyniki był wzrost rezerw na kredyty.
Duzi rosną szybciej
Wskaźniki ROA i ROE netto były w bankach spółdzielczych i komercyjnych w 2012 r. takie same. Natomiast wskaźniki C/I (relacja kosztów do dochodów) były dużo wyższe w bankach spółdzielczych (65,8 proc.). Różnica ta wynika z relatywnie dużo większego zatrudnienia i dużo większej liczby placówek spółdzielczych.
Na koniec 2012 r. wszystkie banki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta