Plan pracy na cały rok, ale w różnym natężeniu
Od tego dnia nowe regulacje kodeksowe pozwalają uelastycznić rozliczanie czasu pracy. Nie można ich jednak automatycznie zastosować. Trzeba je wprowadzić z użyciem nowej procedury przewidzianej w przepisach
Niekiedy też trzeba będzie zmodyfikować wewnątrzzakładowe regulacje. To skutek ustawy z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (DzU z 2013 r., poz. 896).
Nowości pozwolą organizować aktywność załogi z uwzględnieniem zmiennego zapotrzebowania na pracę dla poszczególnych osób w ciągu roku. Prawdopodobnie część tych modyfikacji pozytywnie odbierze personel, gdyż np. sprecyzowano tzw. ruchomy czas pracy, w którym pracownik wybiera godzinę rozpoczęcia zadań (przy wyłączeniu konsekwencji w postaci nadgodzin, gdy godzina startu pracy przypadnie wcześniej niż poprzedniego dnia) czy wyłączenie spod pojęcia „pracy w godzinach nadliczbowych" czasu odpracowanego prywatnego wyjścia.
Wydłużone bilansowanie
Okresy rozliczeniowe to przedziały czasu, w których praca podwładnego powinna zostać zrównoważona (wyrównana) w taki sposób, aby zachowane zostały przeciętne normy czasu pracy przewidziane w art. 129 § 1 k.p. Zgodnie z tym przepisem czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Pamiętać jednak trzeba przy tym o art. 135-138, 143 i 144 k.p. Przepisy te dopuszczają wydłużenie czasu pracy w zakresie doby oraz niekiedy tygodnia. Na przestrzeni okresu rozliczeniowego co do zasady rozliczona ma być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta