BIK i BIG to dwie różne instytucje
Każdy, kto zaciągnął kredyt w banku, trafi do biura informacji kredytowej, nawet gdy spłaca raty w terminach. Inaczej jest z biurami informacji gospodarczej, gdzie informacja o konsumencie znajdzie się wówczas, gdy zalega z płatnościami
Biuro informacji kredytowej, biuro informacji gospodarczej, krajowy rejestr dłużników to pojęcia, które w potocznym języku są często stosowane wymiennie. Bardzo często wszystkie utożsamiane są z wykazem osób lub firm, które mają problemy finansowe.
Zaprzestały obsługi swoich zobowiązań, czyli nie płacą rat kredytów lub pożyczek, kolejnych transz za towar kupiony na raty, nie płacą za usługi (np. dostawę wody, gazu, prądu, usługi telekomunikacyjne) bądź w przypadku firm po prostu nie płacą swoim kontrahentom. Jednak takie ujmowanie tych instytucji nie jest prawidłowe. W szczególności dotyczy to biura informacji kredytowej. Można nawet napisać, że znaleźć się w tym rejestrze to jeszcze żadna ujma.
Rzeczywiście gorzej jest, gdy informacje o osobie fizycznej lub przedsiębiorcy trafią do biura informacji gospodarczej. Dlaczego tak jest, czym różnią się te instytucje i jakie są podstawy prawne ich działania? Kiedy i kto może zgłosić informację o naszych zobowiązaniach do BIK, a kto i kiedy do BIG?
Tylko dla banków
Zacznijmy od biura informacji kredytowej. BIK jest instytucją wyłącznie międzybankową, działającą na podstawie ustawy – Prawo bankowe (DzU z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm.). Uprawnienie do utworzenia takiego systemu informacji daje im art. 105 ust. 4. Zgodnie z nim banki wspólnie z bankowymi izbami gospodarczymi mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta