Jak rozliczyć utylizację zapasów magazynowych
Jeżeli przekazanie towarów do zniszczenia nie jest skutkiem zaniedbania przedsiębiorcy, ale wynika z obiektywnych okoliczności, to stratę, w kwocie odpowiadającej ich cenie nabycia, można ująć w kosztach uzyskania przychodów
- Jesteśmy firmą handlującą wyrobami chemicznymi. Nie zawsze udaje nam się sprzedać wszystkie towary pozostające na stanie magazynowym, które musimy posiadać w ciągłej sprzedaży jako wymienione w ofercie handlowej. Dlatego towary, które utraciły swoją handlową wartość ze względu na upływ terminu przydatności, przekazujemy do utylizacji. Jakie skutki powoduje to w podatku dochodowym (pkpir) oraz w VAT? – pyta czytelnik.
Ponoszenie strat na towarach handlowych jest wpisane w ryzyko prowadzenia działalności. Można i należy je minimalizować, ale całkiem wykluczyć niestety się ich nie da. Co prawda trudno uznać, aby przekazanie towarów do utylizacji powodowało osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, ale trzeba pamiętać o tym, że towary te zostały nabyte w celu ich dalszej sprzedaży.
Jednocześnie art. 23 ustawy o PIT zawierający katalog kosztów, które bez względu na związek z osiąganymi przychodami nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności, nie wskazują strat w majątku obrotowym przedsiębiorcy jako wydatków, które podlegają wyłączeniu z kosztów podatkowych.
Jeżeli przekazanie towarów do utylizacji nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta