Jak rodzi się błąd
Przy niskiej frekwencji ważne jest, aby dobrze określić, czy wyborca w dniu głosowania pozostanie w domu – pisze statystyk z Uniwersytetu Gdańskiego.
Część polityków i komentatorów z niedowierzaniem przyjęła wyniki sondażu, w którym liderem okazał się PiS z 11-punktową przewagą nad PO. Sondaż ten wykonał TNS Polska (dawniej TNS OBOP) dla TVP 13 sierpnia. Z powodu wielkości przewagi Prawa i Sprawiedliwości nad Platformą Obywatelską zaczęły się pojawiać próby jego dyskwalifikowania, jako że wykonany został w pełni sezonu urlopowego. Tymczasem inne badania, w tym sondaż CBOS, wg którego PO ma jeden punkt proc. przewagi nad PiS, także wykonano w sezonie wakacyjnym (1–12 sierpnia) i komentarzy podobnych nie prowokowały.
Sądzę, że na różnice w wynikach poszczególnych sondaży większy wpływ ma procent niezdecydowanych i procent tych, którzy nie wezmą udziału w głosowaniu, aniżeli miesiąc jego realizacji.
Dzień prawdy
W przywołanych tu badaniach aż 30–35 proc. deklaruje, że nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje. Ta grupa, jeżeli ostatecznie w ogóle weźmie udział w wyborach, może wyniki dzisiejszych sondaży zarówno wzmocnić, jak i zmienić. Ponadto oba ośrodki badawcze wskazują na dopuszczalny błąd badania ok. 3 proc., jednak w rzeczywistości błąd ten ma prawo być większy.
Jednym z powodów tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta