Cygańskie fascynacje
Papuszę odkrył Jerzy Ficowski. Teraz dzięki zainteresowaniu poetką na nowo poznajemy jego.
Dawno tyle się nie mówiło o kulturze Romów, co w ostatnich miesiącach.
W czerwcu ukazały się opowiadania Jacka Milewskiego „Chyba za nami nie traficie” (W.A.B.). Z reportażowym sznytem oddają życie współczesnych Cyganów. Potem wydawnictwo Czarne opublikowało znakomitą biografię Papuszy autorstwa reportażystki Angeliki Kuźniak.
W tym tygodniu wyjdzie powieść „Dziewczynko, roznieć ogieniek” o Romach w Czechosłowacji. We wrześniu dzięki warszawskiej Niszy będzie można sięgnąć po pięknie wydane reedycje wierszy Papuszy i trzech „cygańskich” książek Jerzego Ficowskiego, wielkiego popularyzatora tej kultury. Ukoronowaniem będzie premiera filmu „Papusza” małżeństwa Krauzów.
Biografii Papuszy mogłoby powstać kilka, a każda zdecydowanie inna. Już metryka poetki stanowi zagadkę. Czy przyszła na świat w roku 1908, czy 1910? Lublin jako miejsce urodzenia także jest wątpliwy.
Po latach Ficowski pisał, że dołączył do taboru, chroniąc się przed bezpieką
Zagadek jest więcej. Szczegółowo pisze o nich dr Magdalena Machowska z Krakowa w książce „Bronisława Wajs-Papusza. Między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta