Mieszanie w grafikach z tygodniowym wyprzedzeniem
Lepiej odpowiednio wcześniej informować pracowników o zmianach w harmonogramach, mimo że obowiązek ten nie wynika z przepisów. W razie braku takiej możliwości, warto uzyskać zgodę zainteresowanych na modyfikacje
Obowiązujący od 23 sierpnia 2013 r. art. 129 § 3 k.p. uregulował ustalanie rozkładów czasu pracy (ustawa z 12 lipca 2013 r., DzU z 2013 r., poz. 896, dalej nowelizacja). Chociaż art. 129 § 3 k.p. posługuje się pojęciem „rozkładów czasu pracy", nie ma wątpliwości, że ustawodawca miał tu na myśli tzw. harmonogramy czasu pracy, czyli potocznie mówiąc, grafiki sporządzane dla poszczególnych pracowników.
Wskazuje na to sformułowanie, w którym przepis wyraźnie mówi o rozkładzie czasu pracy „danego pracownika". Artykuł 150 § 1 k.p. reguluje bowiem rozkłady czasu pracy rozumiane jako ogólne określenie godzin rozpoczynania i kończenia pracy na poszczególnych stanowiskach w zakładzie (a nie jako indywidualne harmonogramy/grafiki czasu pracy).
Zajmiemy się tu ustalaniem i zmianą rozkładów dla poszczególnych osób, a więc tzw. harmonogramów czasu pracy, o których mowa w art. 129 § 3 k.p. Stąd jednolicie będziemy używać pojęcia „harmonogramy".
Najkrócej na miesiąc
Przed nowelizacją kodeks nie regulował zagadnień dotyczących sporządzania oraz dokonywania zmian harmonogramów. Choć często ustalano je na okresy odpowiadające okresom rozliczeniowym i podawano do wiadomości pracownikom przed ich rozpoczęciem, to pracodawcy określali harmonogramy na część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta