Jak przekształcić przedsiębiorcę
Przedsiębiorca, który zamierza przekształcić działalność w spółkę, nie stanie przed koniecznością negocjacji umów handlowych zawartych z kontrahentami
Ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (DzU nr 106, poz. 622; weszła w życie 1 lipca 2011 r.) do kodeksu spółek handlowych został wprowadzony rozdział 26. Przewidziana w nim została zupełnie nowa forma przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Celem nowych przepisów było maksymalne uproszczenie procedury dla przedsiębiorców prowadzących działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, którzy zamierzają kontynuować prowadzenie działalności w formie spółki.
Zasada sukcesji
Zgodnie z art. 5842 § 2 k.s.h. spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Przepisu tego nie stosuje się do ulg podatkowych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego.
Zatem pierwszą korzyścią, która jest związana z tą formą przekształcenia, jest okoliczność, że spółka powstała w wyniku przekształcenia jest sukcesorem praw i obowiązków przedsiębiorcy. Jest to uregulowanie tożsame z uregulowaniem dotyczącym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta