Słaby oddech Europy
Choroby płuc to coraz poważniejszy problem, a pieniędzy na badania nad lekami brak – narzekają specjaliści.
Nowotwory i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) są dzisiaj przyczyną co dziesiątego zgonu w Europie. Sytuacja pogorszy się jeszcze w ciągu najbliższych 20 lat – przewidują pulmonolodzy, którzy przyjechali do Barcelony na kongres Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc. U ludzi będących obecnie w średnim wieku dadzą o sobie znać skutki palenia papierosów.
– Profilaktykę i leczenie chorób płuc trzeba będzie radykalnie poprawić, jeżeli chcemy zmniejszyć ich wpływ na jakość życia i obciążenie dla gospodarki – podkreślał prof. Francesco Blasi, prezes towarzystwa.
– Typów chorób płuc jest ponad 40. Śmiertelność na skutek takich jak idiopatyczne włóknienie płuc czy międzybłoniak opłucnej stale rośnie – ostrzega prof. Richard Hubbard z Uniwersytetu Nottingham w Wielkiej Brytanii. – A inwestycje w badania nad rakiem płuc wynoszą dziś około jednej trzeciej tego, co przeznaczane jest na badania raka piersi, połowę tego, co na raka jelita grubego i białaczki, mimo że rak płuc zabija więcej ludzi rocznie niż te wszystkie trzy rodzaje nowotworów razem wzięte.
Europejskie Towarzystwo Chorób Płuc opublikowało dokument „Biała księga chorób płuc”, który przynosi najnowsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta