Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Muzeum potrzebne Europie

10 września 2013 | Publicystyka, Opinie | Kazimierz Wóycicki
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Artykuły henrykowskie. Fragment wystawy  „Pod wspólnym niebem” zorganizowanej przez  Muzeum Historii Polski, Zamek Królewski w Warszawie, 2012 r.
autor zdjęcia: MichaŁ Dyjuk
źródło: Reporter
Artykuły henrykowskie. Fragment wystawy „Pod wspólnym niebem” zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski, Zamek Królewski w Warszawie, 2012 r.

Narody Europy pielęgnują i promują swoje 
historyczne narracje. Nie jest to kwestia 
nacjonalizmu ani nawet dbałości o dobrze 
pojęty interes narodowy. To konieczny składnik europejskiego procesu politycznego, w tym europejskiej integracji – pisze publicysta.

Wybitny czeski historyk Mirosław Hroch zalicza Polaków do „wielkich" narodów Europy. Wielkość narodu, według Hrocha, nie polega w żadnym wypadku na wyższości nad innymi. Jest ona jedynie znamieniem ciągłości długich dziejów narodu politycznego. W tym tylko sensie historia Polski lub Węgier zdaje się bardziej „wielka" od historii Niemiec, które stają się jednolitym podmiotem politycznym dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Polacy tworzą zaś znacznie wcześniej naród polityczny. Polskie doświadczenie – co najmniej od czasów odrodzenia – z jego oryginalną myślą prawniczą, ustrojową i literaturą w języku narodowym to cenny składnik europejskiego dziedzictwa. Podobnie do tego dziedzictwa należy doświadczenie federacyjne dawnej Rzeczypospolitej, jej „multikulturalizm" avant la lettre.

Dialog narodowych pamięci

„Wielkie" narody Europy pielęgnują i promują swoje historyczne narracje. Nie jest to kwestia nacjonalizmu ani nawet dbałości o dobrze pojęty interes narodowy. Dialog pamięci historycznych jest koniecznym składnikiem europejskiego procesu politycznego, w tym europejskiej integracji. Nie ma być on jednak uzgadnianiem jednej wersji europejskiej historii ani tym bardziej rezygnacją każdego z narodów z opowiadania o własnej przeszłości.

Tworzenie muzeów historii poszczególnych krajów jest dzisiaj ważnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9635

Wydanie: 9635

Spis treści
Zamów abonament