Czy można przenieść warunki przyłączenia do sieci
W dotychczasowej praktyce obrotu przekazanie uprawnień związanych z ustaleniami przyłączenia było dopuszczalne. Wyrok sądu jednak to zmienia
Zgodnie z przepisami ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 1059 ze zm.; dalej ustawa) podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci, w celu zawarcia umowy o przyłączenie, obowiązany jest złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci.
Przepisy ustawy w obecnym brzmieniu nie zawierają postanowień regulujących kwestię możliwości ewentualnego przeniesienia warunków przyłączenia na podmiot inny niż pierwotny adresat. W dotychczasowej praktyce obrotu przenoszenie uprawnień związanych z warunkami przyłączenia było dopuszczalne. W świetle wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 31 stycznia 2013 r. (VI ACa 895/ 12) zasada ta doznała jednak wyłomu.
Aby ocenić możliwość przenoszenia warunków przyłączenia, należy przyjrzeć się ich charakterowi prawnemu. Artykuł 7 ust. 8i zdanie drugie ustawy stanowi, że warunki przyłączenia są ważne dwa lata od dnia ich doręczenia, w okresie ważności zaś warunki przyłączenia stanowią warunkowe zobowiązanie przedsiębiorstwa energetycznego do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej.
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w uzasadnieniu wyroku z 25 czerwca 2009 r. (XVII AmE 205/08) stwierdził, że warunki przyłączenia stanowią m.in. zaproszenie do złożenia przedsiębiorstwu energetycznemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta