Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zadatek trzeba wykazać jako przychód

10 września 2013 | Dobra Firma | Kacper Kanka

ROZLICZENIA | Wpłaconej kontrahentowi kwoty, która przepadła w związku z niezawarciem z naszej winy umowy, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Osoba, która ją dostaje, musi jednak zapłacić podatek.

Kacper Kanka

W niektórych branżach powszechnie stosowana jest instytucja zadatku. Pojawia się wtedy pytanie, w jaki sposób opodatkować otrzymany bądź zwrócony zadatek.

Upraszczając: przez zadatek należy rozumieć sumę pieniężną przekazaną przy zawarciu umowy. Konsekwencje prawne wręczenia zadatku mogą być różne. Jeśli jednak strony umowy nie postanowią inaczej, to w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia dodatkowego terminu odstąpić od umowy i otrzymany zadatek zachować. A jeżeli sama go dała, to może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Ustanowienie i wpłata kwoty zadatku wprowadza zatem sankcję finansową dla strony, która nie wywiązuje się z umowy.

Podatkowe konsekwencje zapłaty zadatku najłatwiej wyjaśnić na przykładzie >patrz przykład.

Przykład

CZTERY

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9635

Wydanie: 9635

Spis treści
Zamów abonament