Reformy Orbana niewiele dały
- U nas przejęcie aktywów OFE sfinansowało obniżkę VAT – mówi András Balatoni ekonomista ING.
Rz: Jak faktyczna nacjonalizacja aktywów OFE wpłynęła na węgierską gospodarkę?
András Balatoni: Przede wszystkim doprowadziła do poważnych zmian na lokalnym rynku obligacji, gdzie OFE były jednymi z największych inwestorów na tym rynku. Płynność więc tam spadła. Rząd liczył na to, że nacjonalizacja obniży dług publiczny w stosunku do PKB, ale to się nie udało z powodu dużej ekspansji fiskalnej. Można powiedzieć, że przejęcie aktywów OFE sfinansowało obniżkę VAT.
Węgierski rząd przygotowuje nowy plan pomocy dla dłużników obciążonych kredytami hipotecznymi zaciągniętymi w obcej walucie. Z tego, co mówił Mihaly Patai, szef Węgierskiego Stowarzyszenia Bankowego, ciężar tej pomocy spadnie głównie na banki...
Tak, i mówił on również, że plan ten doprowadzi do spadku zysków węgierskich banków o dalsze 100 mld forintów, co jest bardzo znaczącą kwotą. W 2012 r. strata netto węgierskiego sektora bankowego wynosiła bowiem 166 mld forintów.
Jaka stoi więc logika za tym planem? Czy ma on znaczenie tylko polityczne, przedwyborcze? Czy też należy brać na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta