Atak islamistów, którego nie było
Wydarzenia w historycznym mieście Malula, które zajęli rebelianci, stały się symbolem dramatu chrześcijan.
Szturm na Malulę leżącą niespełna 50 km od Damaszku nie mógł przejść bez echa. Wiadomo było, że wśród rebeliantów, którzy zaatakowali miasto, są islamscy radykałowie z Frontu an-Nusra uważanego m.in. przez USA za organizację terrorystyczną. Konsekwencje wydawały się więc oczywiste, szczególnie że niemal wszyscy mieszkańcy Maluli to chrześcijanie posługujący się językiem aramejskim, którym mówił Jezus Chrystus. Samo miasto – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – jest dla syryjskich chrześcijan jednym z najświętszych miejsc, zaraz po Jerozolimie. Błyskawicznie pojawiły się informacje, że dżihadyści związani z Al-Kaidą zagrozili mieszkańcom śmiercią, jeśli nie przejdą na islam, a zabytkowe kościoły zostały okradzione i zniszczone.
– To wszystko propagandowe bzdury – powiedział „Rz” podczas rozmowy telefonicznej Abu Dżafar al-Murabil, działacz syryjskiej opozycji, który przebywa pod Malulą. Jego słowa potwierdzają znajdująca się w mieście zakonnica matka Pelagia Sajah oraz chrześcijańskie portale w Syrii.
Wyzwolone miasto
„Nie zbliżyliśmy się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta