Pozorna likwidacja stanowiska pracy
Podana przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę – likwidacja stanowiska pracy – jest nieprawdziwa, jeśli na miejsce pracownika przyjęta została osoba na kontrakt cywilnoprawny (umowę o dzieło lub zlecenie). Takie oświadczenie pracodawcy jest nieuzasadnione, ponieważ rzeczywisty powód rozwiązania umowy był inny od wskazanego
Tak orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku w wyroku z 21 lutego 2013 r. (V Pa 97/12).
W tej sprawie pracownik zatrudniony był na stanowisku operatora obrazu. Pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę, wskazując jako powód trudną sytuację ekonomiczno–finansową spółki i konieczność obniżenia zatrudnienia przez restrukturyzację. Z tego powodu zwolnił kilka osób. Pracownik wniósł pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, a następnie o przywrócenie do pracy.
Według ustaleń sądu I instancji na miejsce powoda nie została zatrudniona inna osoba, a jego obowiązki przejął inny pracownik. Nie uwzględnił zatem powództwa uznając, że sytuacja finansowa pracodawcy jest trudna, co spowodowało konieczność ograniczenia zatrudnienia.
Były pracownik wniósł apelację. Wskazał m.in., że przyczyna wypowiedzenia nie była rzeczywista. Sąd okręgowy zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że zasądził od pracodawcy odszkodowanie w wysokości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta