Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemówiący może zostawić ustny testament

10 września 2013 | Prawo | Marek Domagalski

Spadki | Ostatnia wola może być wyjątkowo wyrażona nie tylko słowami, lecz także powszechnie przyjętymi znakami i gestykulacją zrozumiałą dla świadków.

Testamenty ustne budzą często podejrzenia, ale nieraz nie ma innej możliwości zapisania ostatniej woli. Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego wskazuje, że formalizm tego testamentu (jak zresztą wszystkich innych) zostawia pewien margines na interpretacje.

Napisał źle, a mówić nie mógł

Testament ustny można sporządzić, jeżeli zachodzi obawa rychłej śmierci spadkodawcy, a zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. W takiej właśnie sytuacji był ksiądz S.M., który nie pozostawił bliskich krewnych (ustawowych spadkobierców), więc sporządził testament: majątek osobisty i to, co odziedziczył po rodzicach, zapisał czterem parafiom i trzem dalszym krewnym.

W razie uznania go za nieważny spadek przypadłby gminie, a tak uznały sądy niższych instancji. Pierwszy testament ksiądz napisał na maszynie i podpisał, więc nie mógł być zakwalifikowany jako własnoręczny, ponieważ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9635

Wydanie: 9635

Spis treści
Zamów abonament