Opodatkowanie umowy barterowej w pytaniach i odpowiedziach
Strony kontraktu powinny zadbać o precyzyjne określenie przyjętej przez nie wartości oferowanych wzajemnie towarów lub usług oraz potwierdzić ich ekwiwalentność. W ten sposób ułatwią sobie ustalenie zobowiązań wobec fiskusa
Umowa barterowa to nieuregulowany ustawowo kontrakt, na mocy którego pomiędzy stronami dochodzi do wymiany towarów lub usług.
Wymiana ta może występować w różnych konfiguracjach:
- towar za towar,
- usługa za usługę,
- towar za usługę.
Cechą charakterystyczną barteru jest dokonywanie rozliczeń bez udziału pieniędzy. Jest to zatem umowa zbliżona swoją konstrukcją do umowy zamiany. Jednak należy ją odróżnić od sytuacji, w których wierzyciel zgadza się przyjąć zamiast gotówki towar albo usługi od swojego dłużnika. W tym ostatnim przypadku mamy bowiem do czynienia z umową kompensacyjną.
Czy trzeba zachować szczególną formę kontraktu?
Nie. Można go zawrzeć w dowolnej formie, ale warto zadbać o papierowy dokument dla celów dowodowych.
Brak jest jakichkolwiek wymogów co do formy umowy barterowej. Możliwe jest więc zawarcie jej w formie ustnej, a nawet metodą faktów dokonanych (per facta concludentia), gdy obie strony akceptują określony sposób wymiany towarów lub usług.
Zachowanie formy pisemnej umowy jest jednak pożądane dla celów dowodowych w przypadku ewentualnego sporu. Będzie także pomocne przy podatkowym rozliczaniu umowy.
Zgodnie z art. 74 § 3 kodeksu cywilnego niezachowanie formy pisemnej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta