Wysokie technologie także w Polsce
Mała firma z Kutna rzuca rękawicę światowym gigantom: opracowuje leki powstające w żywych organizmach i chce wejść na rynek wart miliony.
Mimo że branża farmaceutyczna jest zdominowany przez największe firmy takie jak polskie Adamed i Polpharma czy zagraniczne GSK i Novartis, to najbliższy opracowania nowoczesnego leku onkologicznego jest Mabion. Strategia założonej sześć lat temu spółki polega na rozwoju, rejestracji i wprowadzeniu na rynek leków podobnych do preparatów referencyjnych wkrótce po wygaśnięciu chroniących je patentów.
Jednak nie chodzi tu o typowe leki powstające w syntezach chemicznych, ale o leki biotechnologiczne wytwarzane przez żywe komórki. W przypadku leków biotechnologicznych trudno mówić o typowych generykach, dlatego leki mające działać tak samo jak preparat referencyjny nazywa się biopodobnymi.
Kluczowe badania
– Rynek leków biotechnologicznych jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się segmentów przemysłu farmaceutycznego. Szacuje się, że stanowi ponad połowę światowego rynku leków i w 2015 roku ma osiągnąć wartość 167 mld dolarów – mówi Maciej Wieczorek, prezes i założyciel Mabionu. – Dostępne teraz leki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta