Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sroga kara za puste faktury

16 września 2013 | Ekspert księgowy | Sławomir Śliwowski

Stanowisko Sądu Najwyższego może sprawić, że osoby dopuszczające się przestępstw skarbowych mogą za to samo przewinienie ponieść konsekwencje również na podstawie przepisów kodeksu karnego

Osoby naruszające przepisy podatkowe mogą ponieść za swoje czyny odpowiedzialność karną wskazaną w przepisach kodeksu karnego skarbowego (dalej: k.k.s.). Gdy się analizuje poszczególne przepisy tej ustawy, widać, że podstawowym celem ustawodawcy było takie ukształtowanie odpowiedzialności karnej, by w sposób możliwie pełny zagwarantować ochronę interesów fiskalnych Skarbu Państwa.

Tym samym sprawca na podstawie wielu przepisów może wyłączyć (np. poprzez tzw. czynny żal) bądź ograniczyć (poprzez dobrowolne poddanie odpowiedzialności) swoją odpowiedzialność karną, jeżeli dobrowolnie zapłaci należność publicznoprawną.

Którą normę stosować

Problem pojawia się, gdy sprawca przestępstwa skarbowego swoim czynem narusza jednocześnie przepisy kodeksu karnego. Od kilku lat wśród praktyków i teoretyków prawa karnego skarbowego toczył się spór odnośnie do kwestii, jak należy postąpić w takim przypadku.

Wariant 1

Według pierwszej koncepcji przepisy prawa karnego skarbowego są przepisami szczególnymi względem norm powszechnego prawa karnego, w związku z tym wyłączają ich zastosowanie.

Wariant 2

Zwolennicy drugiej teorii twierdzą natomiast, że sprawca czynu wyczerpującego znamiona opisane zarówno w przepisach kodeksu karnego, jak i kodeksu karnego skarbowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9640

Wydanie: 9640

Spis treści
Zamów abonament