Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla komornika zapomoga to pensja

16 września 2013 | Prawo i praktyka | Robert Jasiński

W postępowaniu egzekucyjnym pojęcie wynagrodzenia obejmuje również świadczenia socjalne. Do tego można je zabrać w całości, bo nie podlegają kodeksowej ochronie

W firmach dysponujących zakładowym funduszem świadczeń socjalnych (dalej: zfśs) zdarza się problem z wypłatą pieniędzy pracownikowi, któremu komornik zajął wynagrodzenie.

Wątpliwości dotyczą nie tylko kwestii, czy świadczenia socjalne podlegają ograniczeniom przed potrąceniami określonymi w kodeksie pracy. Równie wątpliwe jest to, czy w ogóle można dokonywać z nich egzekucji na rzecz komornika, a jeśli tak – to czy należy to robić na podstawie samego zajęcia pensji (na podstawie art. 881 k.p.c.), czy też komornik powinien rozszerzyć zakres czynności egzekucyjnych i wystawić odrębne zajęcie obejmujące należności socjalne na podstawie art. 895 k.p.c. (egzekucja z innych wierzytelności).

Problem z interpretacją

Pewne zamieszanie w tej kwestii wprowadziło samo Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wydając 21 czerwca 2011 r. stanowisko w sprawie możliwości prowadzenia egzekucji komorniczej lub administracyjnej ze świadczeń zfśs. Powołując się na opinię Ministerstwa Sprawiedliwości jako organu właściwego do interpretowania kodeksu postępowania cywilnego, resort pracy stwierdził, że „(...) świadczenia socjalne nie powinny być traktowane jako świadczenia związane ze stosunkiem pracy w rozumieniu tych przepisów k.p.c.

Nie stanowią one bowiem ekwiwalentu za wykonaną pracę, nie zależą od wyników pracy, jak np. udział w zyskach pracodawcy. Zgodnie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9640

Wydanie: 9640

Spis treści
Zamów abonament