Prawo budowlane wymaga szybkiej reformy
O uproszczeniu formalności, wprowadzeniu instytucji negocjacji oraz zmianach w nadzorze opowiada Zygmunt Niewiadomski, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego przy ministrze transportu w rozmowie z Renatą Krupą-Dąbrowską.
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego kończy prace nad tezami do nowego kodeksu budowlanego. To kolejna próba usprawnienia procesu inwestycyjnego. Myśli pan, że tym razem się uda? Do tej pory wszystkie projekty reform lądowały w koszu.
Zygmunt Niewiadomski: Mam nadzieję, że w tym wypadku tak nie będzie. Obecnie proces inwestycyjno-budowlany jest bardzo mocno skomplikowany. Co rusz pojawiają się kolejne nowelizacje przepisów. W rezultacie nie sposób jest się zorientować, jakie przepisy obowiązują w konkretnych stanach faktycznych. Gubią się nie tylko inwestorzy, ale także urzędnicy. Problem mają również sądy. Nie ma więc już odwrotu. Zmiany są konieczne. Gorzej już bowiem być nie może.
Jakie zmiany zatem planuje komisja, by nowe rozwiązania spełniły swoje zadania, a nie jeszcze bardziej pogłębiły panujący obecnie bałagan?
Kodeks urbanistyczno-budowlany będzie całościowo regulował proces inwestycyjny od jego przygotowania, lokalizacji aż do zakończenia budowy. Obecnie zaś tę tematykę reguluje kilkanaście ustaw i kilkadziesiąt rozporządzeń.
W przyszłości zatem wystarczy sięgnąć do jednego aktu prawnego. Będzie w nim wszystko, co trzeba wiedzieć.
Rezygnujemy też z części przepisów. Będzie więc i deregulacja.
Deregulacja? Co należy przez to rozumieć?
Gdy do Polski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta