Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopoty zakładu nie zawsze oznaczają zwolnienia

16 września 2013 | Prawo i praktyka | Michał Bala

Pracownicy nie stracą etatów, jeśli sąd ogłosi upadłość układową firmy, a nie tę obejmującą likwidację jej majątku

W myśl art. 411 § 1 k.p. w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosuje się przepisów o ochronie pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Oznacza to wyłączenie obowiązku konsultacji zamiaru zwolnienia pracownika z organizacjami związkowymi, jak i ochrony przedemerytalnej oraz tej przysługującej w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Dwa rodzaje

Kodeks pracy nie rozróżnia rodzajów postępowania upadłościowego, posługując się ogólnym terminem „upadłość". Tymczasem w polskim systemie funkcjonują 2 rodzaje upadłości przedsiębiorcy – obejmująca likwidację majątku dłużnika (tzw. likwidacyjna) oraz z możliwością zawarcia układu (układowa). Pierwszą z nich stosuje się, gdy nie ma szans na uratowanie przedsiębiorstwa i jedyną drogą zaspokojenia wierzycieli jest jego sprzedaż i likwidacja. Drugą wybiera się wtedy, gdy dalsza działalność zakładu dłużnika może być korzystniejsza dla wierzycieli. W tym wypadku, co do zasady, spłaca się ich z przychodów osiąganych przez przedsiębiorstwo – przynajmniej przez pewien czas.

Literalna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9640

Wydanie: 9640

Spis treści
Zamów abonament