Dobry pracownik w cenie
Dla dużych firm wyzwaniem na nowe czasy jest zarządzenie „talentami”. Ich utrata okazuje się bardzo bolesna.
„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic, otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet pogarsza. W kolejnych odcinkach cyklu „Teraz przedsiębiorczość" szukamy sposobu na awans Polski w rankingu globalnej konkurencyjności World Economic Forum.
Dziś niezwykle ważne dla przedsiębiorczości kwestie rynku pracy. Im bardziej mamy elastyczne prawo pracy, im bardziej wykształceni i mobilnie pracownicy, tym bardziej jest konkurencyjna nasza gospodarka. Za to patrząc z punktu widzenie poszczególnej firmy, najważniejsze staje się odpowiednie zarządzanie pracownikami, tak by utrzymać najlepszych.
1. Niska elastyczność
Pod względem efektywności i elastyczności rynku pracy zajęliśmy bardzo odległą, 80. pozycję. Źle wypadamy szczególnie w ocenie praktyki zatrudniania i zwalniania pracowników – 103. miejsce na 148 krajów czy wysokości pozapłacowych kosztów pracy – 105. pozycja (problemy te opisywaliśmy w ramach naszej akcji kilka tygodni temu). Stosunkowo nieźle wypadamy za to pod względem elastyczności ustalania płac w negocjacjach dwustronnych (37. miejsce) oraz stosunku wysokości płac do produktywności pracy (45.).
2. Nowe wyzwania
W porównaniu z poprzednią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta