Elastyczny czas pracy – fakty i mity
Nie minął miesiąc od wejścia w życie nowych przepisów, a już resort pracy jest zmuszony obalać zarzuty dotyczące niepracowniczego charakteru tych zmian.
W piśmie przesłanym do redakcji 11 września br. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odnosi się do kilku istotnych zarzutów w kwestii m.in. naruszania przez nowe przepisy pracowniczego prawa do odpoczynków czy unikania wynagrodzenia pracy nadliczbowej.
Resort wymienia w nim argumenty przeciwko temu, że „uelastycznienie czasu pracy to...
1. ... zmuszanie do pracy po kilkanaście godzin dziennie.
Gwarancje odpoczynku dla pracowników się nie zmieniają. W dalszym ciągu pracownik ma prawo do nieprzerwanego 11-godzinnego odpoczynku w ciągu doby oraz do 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu tygodnia. Pod szczególną ochroną nadal pozostaną m.in. kobiety w ciąży czy pracownicy młodociani.
Wydłużenie okresu rozliczeniowego pozwoli jedynie na lepsze dopasowanie czasu pracy pracowników do wielkości zamówień czy liczby zleceń. Gdy dłużej zostaniemy w pracy, innego dnia będziemy mogli pracować krócej lub wręcz wziąć cały dzień wolny.
Uwaga! Pracodawcy mogą wprowadzić zmiany wyłącznie za zgodą działających w firmie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta