Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mieszczanie na ławie oskarżonych

16 września 2013 | Publicystyka, Opinie | Jarosław Makowski
autor zdjęcia: Andrzej Wiktor
źródło: Rzeczpospolita

Dlaczego zamiast autentycznej i silnej klasy średniej III RP dorobiła się „klasy samolubnych indywidualistów"? – zastanawia się publicysta.

Gdy zrzuciliśmy garb komunizmu, dominującą w PRL klasę robotniczą miała w demokracji liberalnej zastąpić klasa średnia. Bo – jak pokazują doświadczenia dojrzałych demokracji liberalnych, choćby Stanów Zjednoczonych – jest ona czynnikiem nieodzownym, jeśli kraj myśli o sukcesie i stabilizacji. Czy w Polsce – by użyć bliższego naszej tradycji terminu – udało się już zbudować „nowe mieszczaństwo"?

Polska klasa średnia jest różnorodna. Tworzą ją, z jednej strony, pracownicy firm rodzinnych czy korporacji, z drugiej intelektualiści oraz przedstawiciele zawodów kreatywnych. Jednocześnie atakowana jest ona zarówno z prawa, jak i z lewa. Dlaczego?

Ludzie bez właściwości

Prawica zarzuca klasie średniej, że zamiast być patriotyczna, jest kosmopolityczna. A dokładniej: robi się na europejską. Karcona jest więc za oddawanie się drobnym przyjemnościom, jak wypad na grilla czy „marnowanie czasu" nad caffe latte w modnych knajpach wielkich miast, zamiast maszerowania w pochodzie z okazji kolejnej „miesięcznicy smoleńskiej".

Prawica gardzi klasą średnią, uważając, że jest ona bezmyślna, gdyż – by użyć modnego wśród konserwatystów terminu – przypomina hordę lemingów: zamiast budować obraz świata w oparciu o publicystkę „dziennikarzy niepokornych", czyta „Gazetę Wyborczą", „Politykę" i ogląda TVN. No i chce, żeby jakość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9640

Wydanie: 9640

Spis treści
Zamów abonament