Choć nie ma definicji, są zasady ogólne
Połączenie przez przejęcie spółki komandytowo- -akcyjnej wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego w CIT
We wniosku o interpretację firma wyjaśniła, że jest akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (SKA). W przyszłości nie wyklucza połączenia z nią w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. – nastąpiłoby przeniesienie całego majątku SKA na wnioskodawcę.
Podatniczka uważała, że przejęcie SKA nie spowoduje powstania po jej stronie obowiązku podatkowego w CIT. W jej ocenie w przepisach ustawy o CIT nie ma bowiem regulacji określającej wprost skutki podatkowe połączenia spółki kapitałowej z SKA (ani z jakąkolwiek inną spółką osobową). Uważała, że brak regulacji ustawowej należy uznać za świadome działanie ustawodawcy oznaczające wyłączenie tego procesu spod opodatkowania CIT. Przyjęcie odmiennego stanowiska naruszałoby art. 217 konstytucji, zgodnie z którym nakładanie podatków następuje wyłącznie w drodze ustawy.
Fiskus nie zgodził się z tym stanowiskiem. Wskazał, że zgodnie z art. 491 § 1 oraz art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. jedyną dopuszczalną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta