Wspólnik może wystąpić ze spółki
Wraz ze wzrostem popularności spółek komandytowo-akcyjnych wiele osób zastanawia się, jak będzie opodatkowane ich opuszczenie. Analiza interpretacji i pierwszych wyroków pokazuje, że na rozstrzygnięcie trzeba będzie długo poczekać
Organy podatkowe uważają bowiem, że do akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych (SKA) nie znajdą zastosowania korzystne regulacje dotyczące wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną.
Bez podwójnego obciążenia
Regulacja dotycząca wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej pojawiła się w ustawie o PIT i ustawie o CIT dopiero 1 stycznia 2011 r. Wtedy zaczęły obowiązywać nowe zasady opodatkowania zarówno likwidacji spółek osobowych, jak i wystąpienia wspólnika z takiej spółki (wcześniejsze przepisy obejmowały swym zakresem pełną likwidację spółki oraz zwrot wkładów w spółce osobowej).
Wydawane przed zmianą przepisów wyroki sądów wskazywały, że zwolnieniu z opodatkowania podlega nie tylko zwrot wkładów (co jednoznacznie wynikało z przepisów), ale także zwrot pozostałego majątku spółki przypadającego wspólnikowi (ponieważ przychód ten został już raz opodatkowany). Celem nowelizacji było uwzględnienie wynikających z orzecznictwa wniosków, że ten sam przychód nie może być opodatkowany dwukrotnie. Jednoznacznie wskazywało na to uzasadnienie projektu nowelizacji. Ze zmienionych przepisów wynikają dwie zasady:
- jeśli występujący ze spółki niebędącej osobą prawną wspólnik otrzyma środki pieniężne, to opodatkowaniu podlega...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta