Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Katalog ponowoczesnej duchowości

28 września 2013 | Plus Minus | Jacek Staniszewski
Guerra De La Paz (Alain Guerra & Neraldo de la Paz)  „Pieta”
źródło: materiały prasowe
Guerra De La Paz (Alain Guerra & Neraldo de la Paz) „Pieta”
David LaChappelle. Popkulturowy banał
źródło: materiały prasowe
David LaChappelle. Popkulturowy banał

Niekwestionowanym bohaterem wystawy „In God We Trust" jest Bóg w życiu Amerykanów, a raczej konstelacja związanych z nim wyobrażeń.

Nieprzerwany strumyczek publiczności odwiedzającej warszawską Zachętę nie robi może wrażenia rwącej rzeki, jednak wyraziście unaocznia, że zainteresowanie aktualną sztuką Zachodu bynajmniej nie słabnie. Zwłaszcza wtedy, gdy – jak ma to miejsce w przypadku wystawy „In God We Trust" – obiektem zainteresowania artystów stają się sprawy posiadające w życiu duchowym całych społeczności wymiar pierwszorzędny, by nie rzec – ostateczny.

Jeśli w powyższych słowach wybrzmiała nuta o nieco eschatologicznym brzmieniu, to wśród kilkudziesięciu prac zgromadzonych na wystawie, i gęsto rozsianych po kilku przestronnych salach Zachęty, z całą pewnością znajdą się takie, które potęgują owo wrażenie powagi, mocowania się artystów z głębokimi pokładami niewyrażalnych doświadczeń. Czasem sięgających w głąb osobistych, także naznaczonych traumami i idiosynkrazjami, historii czy wspomnień rodzinnych. W przeważającej jednak większości eksponowane prace zostały oddzielone od wymiaru jednostkowego i autobiograficznego, oparto je na wyrazistych nawiązaniach, cytatach, grze kontekstami popkulturowymi i elementami komentarza polityczno-społecznego.

Na wystawie brak jedynie samej wody święconej, ale to skądinąd zrozumiałe w koniec końców świeckiej instytucji

To nie postać artysty, czy jakiejkolwiek konkretnej grupy społecznej, ma zajmować na wystawie pozycję centralną. Niekwestionowanym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9651

Wydanie: 9651

Zamów abonament