Błędy, które kosztują życie
Co najmniej 2,5 tys. pacjentów twierdzi, że padło ofiarą lekarzy. Części udaje się wygrać odszkodowanie.
Od 2011 r., kiedy znowelizowano ustawę o prawach pacjenta, do komisji wojewódzkich, sądów i izb lekarskich trafia coraz więcej skarg od poszkodowanych. W tym roku już 64 tys. osób podejrzewa, że złamano ich prawa jako pacjentów. A 1,5 tys. jest przekonanych, że padło ofiarą błędu lekarskiego. Instytut Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego szacuje, że co roku z powodu pomyłek medyków umierają dziesiątki tysięcy ludzi.
Co roku przez pomyłki lekarzy umiera 7–23 tys. osób – szacują eksperci
Michał Spaliński trafił do szpitala na usunięcie pięciocentymetrowego guza nadnercza. Okazało się, że nowotworu nigdy nie było, a pacjentowi wycięto fragment zdrowej trzustki. Mężczyzna walczy teraz o swoje prawa w sądzie, a lekarzy oskarża o błąd w sztuce.
Mylna diagnoza
Od kiedy kilka lat temu mężczyźnie usunięto śledzionę, regularnie poddawał się badaniom profilaktycznym. Nie odczuwał żadnych dolegliwości, badania traktował jak rutynowe kontrole. W listopadzie 2008 r. udał się na tomografię. Radiolog stwierdził guza i skierował Spalińskiego na kolejne badania. Z wynikami tomografii pacjent udał się do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Stąd po kolejnych konsultacjach trafił na zabieg...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta