Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Laboratorium rzeczy niemożliwych

28 września 2013 | Nauka | Piotr Kościelniak
Okulary Google Glass pozwalają na korzystanie z Sieci w zupełnie nowy sposób. Ale budzą też obawy o naruszenia prywatności.
źródło: AFP
Okulary Google Glass pozwalają na korzystanie z Sieci w zupełnie nowy sposób. Ale budzą też obawy o naruszenia prywatności.
Nie wiadomo, jak Google wykorzysta pomysł aut bez kierowcy.
źródło: Google
Nie wiadomo, jak Google wykorzysta pomysł aut bez kierowcy.
Latająca elektrownia? Czemu nie – Makani Power już działa.
źródło: materiały prasowe
Latająca elektrownia? Czemu nie – Makani Power już działa.
źródło: Rzeczpospolita

Inżynierowie sekretnego Google X mogą myśleć, jak poprawić świat. Stoi za nim najbogatsza firma internetowa.

Samochód obywający się bez kierowcy, latające elektrownie, balony przesyłające Internet czy wreszcie okulary Glass – to najbardziej znane projekty, nad którymi pracuje specjalna komórka naukowa Google’a. A ponieważ gigant wszystko robi po swojemu, od razu wiadomo, że nie jest to zwykły wydział badań i rozwoju.

Google X powstało w 2010 roku jako miejsce, w którym prowadzone byłyby prace nad samochodem bez kierowcy. Ten pomysł przyniósł do Google’a naukowiec z Uniwersytetu Stanforda – Sebastian Thrun. Ponieważ szefowie firmy – Larry Page i Sergey Brin – koniecznie chcieli go zatrzymać, dali mu laboratorium. Szybko okazało się, że sekretny ośrodek technologiczny świetnie nada się do rozwijania innych „kosmicznych” pomysłów – np. okularów znanych dziś pod nazwą Google Glass. Ich pierwsza wersja ważyła kilka kilogramów i wymagała noszenia skrzynki z komputerem na pasku.

Dziś pomysły rodem z science fiction – auta bez kierowcy i okulary – są prawie gotowe do wprowadzenia na rynek. Google Glass mogą trafić do sprzedaży w tym lub w przyszłym roku. Technologia autonomicznych samochodów ma się pojawić w zwykłych pojazdach za 5–7 lat.

Ale na tym nie koniec. Kolejnym szalonym pomysłem firmy jest Project Loon – zapewnienie dostępu do Internetu na całym świecie przez... sieć balonów. W połowie tego roku w Nowej Zelandii ruszyły testy takich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9651

Wydanie: 9651

Zamów abonament