Badaczy i polityków głowy w chmurach
Dlaczego klimat naszej planety ociepla się i jak przeciwdziałać temu zjawisku – radzą w Sztokholmie naukowcy i przedstawiciele rządów.
Dowody naukowe dotyczące zmian klimatycznych są z roku na rok coraz mocniejsze, praktycznie nie pozostawiają wątpliwości, że ich konsekwencje będą poważne – te słowa wypowiedział Rajendra Pachauri, prezydent Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), otwierając 23 września w stolicy Szwecji konferencję klimatyczną.
Uczestniczą w niej naukowcy i politycy. Pracują nad Piątym Raportem IPCC. Redagują go wspólnie, omawiają linijka po linijce dokument podsumowujący stan wiedzy na temat zmian klimatu na świecie. Przedstawiony w Sztokholmie dokument przygotowało 255 ekspertów z uniwersytetów oraz placówek badawczych w 38 krajach.
Uwertura
27 września uczestnicy konferencji w Sztokholmie poznali pierwszą część raportu. Zawiera ona kompleksową ocenę sytuacji na podstawie komputerowych analiz prognoz zmian temperatury, jakie mogą nastąpić do końca XXI wieku. W marcu 2014 roku przedstawione zostaną konsekwencje i zagrożenia wynikające ze zmian klimatu – dla środowiska naturalnego i ludzkich społeczności. W kwietniu 2014 zaprezentowane zostaną propozycje dotyczące środków zmniejszających zagrożenia. W grudniu opublikowany zostanie raport końcowy. Stanie się on podstawą Konwencji Klimatycznej ONZ, jaka odbędzie się w Paryżu w 2015 roku.
Ale to dopiero za kilka miesięcy. Uczestnicy obecnej konferencji skupiają się na naukowych faktach, wynikach badań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta