Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kościoły na łasce wiernych i państwa

28 września 2013 | Kraj | Tomasz Krzyżak
Głównym źródłem utrzymania Kościoła w Polsce są dobrowolne ofiary wiernych.
autor zdjęcia: Dominik Pisarek
źródło: Fotorzepa
Głównym źródłem utrzymania Kościoła w Polsce są dobrowolne ofiary wiernych.

Europa nie ma jednolitego systemu finansowania Kościoła z budżetu państwa.

Od kilku miesięcy trwa w Polsce dyskusja na temat finansowania przez państwo Kościoła katolickiego. Debatę napędza spór o likwidację Funduszu Kościelnego i zastąpienie go w przyszłości dobrowolnym odpisem podatkowym.

Tu i ówdzie pojawiają się głosy, że Kościół jest wystarczająco bogaty i nie ma potrzeby, by otrzymywał z budżetu państwa większe niż dziś dotacje.

8–10 proc. podatku dochodowego to wysokość podatku, który na rzecz Kościoła odprowadzają Niemcy – niezależnie od tego, czy chodzą na nabożeństwa

Kłopot w tym, że państwo wcale ich dziś nie wypłaca. Kościół, owszem, otrzymuje od państwa pomoc finansową, ale najczęściej w formie sporadycznego wsparcia, np. dla organizowanych przez instytucje w kościele imprez kulturalnych czy remontów zabytków.

Zasadniczo Kościół w Polsce utrzymuje się z ofiar od wiernych. Zupełnie inaczej wygląda to w innych krajach europejskich, gdzie np. z budżetu państwa wypłaca się duchownym comiesięczne pensje – tak jest na Słowacji i w Czechach, księża są tam po prostu urzędnikami państwowymi. Z kolei w Austrii każdy – niezależnie od tego, czy chodzi do kościoła, czy nie – obowiązkowo odprowadza na rzecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9651

Wydanie: 9651

Zamów abonament