Kiedy zmiana formy prawnej skutkuje obowiązkiem zapłaty PCC
Przekształcenie spółki akcyjnej w komandytowo-akcyjną spowoduje konieczność uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych także od zysku zgromadzonego przez przekształcany podmiot na kapitałach zapasowym i rezerwowym.
Tak orzekł WSA w Gliwicach w wyroku z 13 sierpnia 2013 r. (I SA/Gl 213/13).
Spółka akcyjna podjęła decyzję biznesową o zmianie formy prawnej na spółkę komandytowo-akcyjną. W związku z tym wystąpiła do organu podatkowego z pytaniem, czy w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: SKA) powstanie obowiązek podatkowy na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). Jak wskazano we wniosku o wydanie interpretacji, przez wiele lat spółka akcyjna przeznaczała wypracowany zysk na kapitał zapasowy lub rezerwowy.
W opinii wnioskodawcy w wyniku przekształcenia nie dojdzie jednak do zwiększenia majątku spółki przekształconej ani do zwiększenia kapitału zakładowego którejkolwiek ze spółek, a zatem przekształcenie nie będzie skutkować obowiązkiem zapłaty PCC. Spółka argumentowała, że zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC, warunkiem opodatkowania procesów przekształcenia jest "zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego". Zdaniem wnioskodawcy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta