Wypadek w drodze z własnej firmy bez odszkodowania
Przedsiębiorca, który poniesie uszczerbek na zdrowiu wracając z pracy, dostanie wyższy zasiłek chorobowy. Nie może liczyć na pieniądze z ZUS-owskiej „polisy", bo zdarzenie nie ma wówczas miejsca w czasie prowadzenia biznesu.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która wskutek wypadku przy jej wykonywaniu dozna uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 3 pkt 8 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.) za wypadek przy pracy – który uprawnia do takich świadczeń – uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.
Okoliczności zdarzenia
Zatem aby nieszczęśliwe zdarzenie mogło być uznane za wypadek przy prowadzeniu działalności gospodarczej, muszą zostać łącznie spełnione wszystkie cztery warunki tj.:
- nagłość zdarzenia,
- jego zewnętrzna przyczyna,
- wystąpienie urazu lub śmierci oraz
- zaistnienie wypadku podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem firmy.
W praktyce dużo wątpliwości dotyczy ustalenia, czy do wypadku doszło w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta