Jak podzielić częstotliwości po analogowej TV
Telewizje walczą o nowe częstotliwości pod cyfrowe kanały, a prywatni radiowcy liczą Polskiemu Radiu koszty wprowadzenia i nadawania cyfrowego radia naziemnego.
Po udanym zakończeniu przechodzenia wyłącznie na cyfrową telewizję naziemną, nadawcy coraz mocniej lobbują za przeznaczeniem na potrzeby cyfrowych mediów kolejnych zakresów częstotliwości. – Pod znakiem zapytania stoją w Polsce jeszcze dwa multipleksy telewizyjne. Gdyby miały ruszyć w obecnie wykorzystywanym do nadawania naziemnej telewizji cyfrowej standardzie DVB-T, oznaczałoby to 16 dodatkowych kanałów. Ale gdyby nadawać je w nowszym standardzie DVB-T2, byłyby to już 32 stacje – mówi Wiesław Łodzikowski, dyrektor Ośrodka TVP Technologie.
Sprawa nie jest ani prosta, ani przesądzona, bo nowe częstotliwości, które mogłyby być wykorzystane pod nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej (pochodzą one z uzyskanych dzięki zakończeniu mniej wydajnego nadawania analogowego) są wolne już, ale zostaną zagospodarowane dopiero po 2015 r. Do tego czasu naziemna telewizja pozostanie więc „zamrożona" w obecnym kształcie.
Wcale nie jest też pewne, że za 2 lata będzie miała szansę na dodatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta