Nobel za chemię z komputera
Trzech uczonych teoretyków otrzymało nagrodę za opracowanie cyfrowych metod modelowania reakcji i złożonych cząsteczek.
Martin Karplus, Michael Levitt oraz Arieh Warshel podzielą się po równo 8 milionami koron szwedzkich (równowartość około 919 tys. euro, 4 mln złotych) – postanowiła Szwedzka Królewska Akademia Nauk. Uroczyste wręczenie tegorocznych nagród nastąpi 10 grudnia w Sztokholmie.
Werdykt ogłosił w stolicy Szwecji Komitet Noblowski. Laur przyznano za „opracowanie wielkoskalowych modeli złożonych systemów chemicznych”. W uzasadnieniu na pierwszym miejscu znalazło się stwierdzenie, że wyróżnieni badacze „stworzyli podstawy pod potężne programy, których używamy, aby zrozumieć i przewidywać procesy chemiczne”.
Jeszcze w latach 70. podczas tworzenia modeli cząsteczek chemicy posługiwali się „dziecinnymi” przyborami: kartką papieru i kolorowymi kredkami, plastikowymi kulkami i patyczkami. Obecnie proces modelowania odbywa się z udziałem komputerów. Pozwala to odwzorowywać prawdziwe procesy, podczas ich studiowania nie trzeba już oddzielać zjawisk opisywanych za pomocą klasycznej fizyki newtonowskiej od zjawisk rozpatrywanych w kategoriach fizyki kwantowej. W żywych organizmach taki podział faktycznie nie występuje. W rezultacie – czytamy w uzasadnieniu – stało się to prawdziwą dźwignią rozwoju współczesnej chemii.
Reakcje chemiczne zachodzą tak szybko, że nie udaje się bezpośrednio obserwować każdego ich etapu. Aby modelować reakcje chemiczne, komputerowe modele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta