Korekta VAT nie jest możliwa, gdy dłużnik jest w upadłości
Od 1 stycznia 2013 r. wierzyciel nie może skorzystać z ulgi na złe długi, jeżeli na dzień poprzedzający złożenie deklaracji, w której dokonuje zmian w rozliczeniach podatku od towarów i usług, jego kontrahent znajduje się w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.
Tak orzekł WSA we Wrocławiu w wyroku z 6 sierpnia 2013 r. (I SA/Wr 666-676/13).
Spółka w 2011 r. ogłosiła upadłość. Jednocześnie wszczęte postępowanie podatkowe ujawniło nieprawidłowości w rozliczeniu VAT za 2010 r. Okazało się, że przedsiębiorstwo nie wywiązywało się w tym okresie z zobowiązań wobec kontrahentów. W związku z tym wierzyciele skorygowali rozliczenia z zakresie podatku należnego, który wynikał z niezapłaconych przez firmę faktur. W konsekwencji spółka również powinna dokonać odpowiednich korekt, czego nie uczyniła, a zrobił to za nią organ podatkowy.
Syndyk zajmujący się sprawami spółki po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej zakwestionował ustalenia w zakresie podatku naliczonego dokonane przez organ podatkowy. W jego ocenie organ niesłusznie dokonał korekty. Jako argument podał, że w tym czasie spółka znajdowała się w trakcie postępowania upadłościowego, a to wyklucza składanie deklaracji o korekcie podatku.
Izba skarbowa, do której syndyk wniósł odwołanie od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta