Wiercenia w łupkach pójdą wolniej
Surowce | Parlament Europejski chce zaostrzenia dyrektywy środowiskowej. To może spowodować spowolnienie poszukiwań w Polsce i w całej Wspólnocie.
Anna Słojewska Tomasz Furman
Parlament Europejski przegłosował wczoraj zaostrzenie dyrektywy środowiskowej dla gazu z łupków. Projekt przepisów przewiduje konieczność sporządzania oceny oddziaływania inwestycji na środowisko (OOŚ) już na etapie prowadzenia poszukiwań, a konkretnie wszędzie tam, gdzie prowadzone jest tzw. szczelinowanie hydrauliczne.
Taki wymóg uczyni działalność koncernów bardziej kosztowną i wydłuży proces przystępowania do odwiertów. Już teraz brak pewności legislacyjnej powoduje, że koncerny rezygnują z koncesji, jak zrobił to na przykład w tym tygodniu Chevron na Litwie.
Prawie cała prawica w PE zagłosowała przeciwko nowelizacji dyrektywy. Wobec mobilizacji socjalistów, Zielonych i liberałów, było to jednak zbyt mało i restrykcyjne przepisy uzyskały minimalną większość 332 głosów za, wobec 311 przeciw i 14 wstrzymujących się. Z takim mandatem negocjator PE, włoski liberał Andrea Zanoni, pójdzie teraz na rozmowy z Radą Unii. Ta ciągle nie ma swojego stanowiska, bo podziały są głębokie.
Teraz jednak, gdy jest już głos PE, sprawa może nabrać dynamiki. – Mamy nadzieję, że uda się wkrótce wypracować nasze stanowisko i rozpocząć negocjacje z PE w listopadzie – powiedziała nam rzeczniczka prezydencji litewskiej. Zdaniem eurodeputowanych przeciwnych dyrektywie mandat Zanoniego jest jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta