Czy warto przenieść działalność do Emiratów
Osoby fizyczne będące w Polsce tzw. rezydentami podatkowymi mogą uzyskiwać wynagrodzenia dyrektorskie od spółek z ZEA, które nasz kraj w całości zwalnia z daniny.
Marcin Żuk, Mirosława Walecka-Agria
W ostatnim czasie wśród podatników dużą popularnością cieszą się spółki założone pod prawem Zjednoczonych Emiratów Arabskich i posiadające tam zarejestrowaną siedzibę. Są one atrakcyjne z uwagi na liczne korzyści podatkowe. Najistotniejsze to:
∑ możliwość uzyskiwania od tych spółek całkowicie zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym wynagrodzenia z tytułu pełnienia określonych funkcji w ich radzie dyrektorów (board of directors) oraz
∑ pełnego zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym na poziomie spółek większości osiąganych przez nie przychodów.
I rzeczywiście spółki te mogłyby wydawać się idealną oazą dla inwestorów zmęczonych podwyżkami podatków w innych jurysdykcjach (np. na Cyprze). Mogłyby, gdyby nie jedna przysparzająca wielu problemów interpretacyjnych klauzula zawarta w umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.
Sezam, ale tylko dla niektórych
Umowa z Emiratami przyznaje wiele uprawnień osobom, które są objęte podmiotowym zakresem jej zastosowania. Najbardziej spektakularnym przykładem jest możliwość uzyskiwania przez osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta