Kwestia smaku dyni
Halloween w Polsce nie może się przyjąć od 20 lat. I wszystko wskazuje na to, że już się nie przyjmie.
Nie ma takiego święta, na którym nie dałoby się zarobić. Jeśli ktoś nie wierzy, niech sobie przypomni spoty reklamowe wielkich sieci handlowych, które w okolicach 1 listopada licytują się na ceny zniczy. Oczywiście, z punktu widzenia marketingu są święta lepsze i gorsze. Najlepsze to, oczywiście, Boże Narodzenie, które jest zawłaszczane przez grubasa w czerwonej czapce, popijającego gazowany napój, znanego jako Santa Claus (niemającego wiele wspólnego ze Świętym Mikołajem).
Ale gwiazdka jest tylko raz do roku, więc na potrzeby rynku trzeba kreować wciąż nowe święta, by można było sprzedawać produkty i usługi. Czasem wydaje się, że absurd nie ma tu żadnych granic kulturowych, przestrzennych czy religijnych, skoro handlowcom skutecznie udaje się namawiać do świętowania Bożego Narodzenia mieszkańców Izraela czy muzułmańskich krajów Zatoki Perskiej. A jednak te granice istnieją, choć, w związku z globalizacją, wciąż ulegają przesunięciu.
Indyk z importu
A oto przykład. Pięć lat temu największy polski producent drobiu – firma Indykpol – wpadł na pomysł, by wylansować w naszym kraju amerykańskie Święto Dziękczynienia. Nie dlatego, że uznali za warte przypomnienia tradycje angielskich kolonistów w Stanach, którzy na początku XVII wieku uczcili wspólnie z Indianami obfite plony. Drobiarzom chodziło po prostu o zwiększenie sprzedaży....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta