Każdy konsument zasługuje na odpowiednią ochronę
PRZEDSIĘBIORCY | Regulamin gier losowych wymaga zatwierdzenia przez dyrektora izby celnej.
Jedną z postaci ochrony praw konsumentów w obliczu stosowania przez przedsiębiorców niedozwolonych klauzul umownych jest tzw. kontrola abstrakcyjna wzorców umowy realizowana przez sąd ochrony konkurencji i konsumentów. W związku z niedawnymi orzeczeniami Sądu Apelacyjnego w Warszawie (wydanymi na skutek apelacji od wyroków sądu ochrony konkurencji i konsumentów) pojawiły się wątpliwości co do możliwości stosowania kontroli abstrakcyjnej w odniesieniu do regulaminów określających warunki loterii promocyjnych i loterii audioteksowych.
Wspomniane loterie uregulowane są w ustawie o grach hazardowych. Są one grami losowymi, a zatem umowami, w których uzyskanie świadczenia (wygranej rzeczowej lub pieniężnej) przez uczestnika jest uzależnione w szczególności od przypadku. W loterii promocyjnej bierze się udział nieodpłatnie poprzez nabycie m.in. towaru lub usługi. Natomiast udział w loterii audioteksowej jest odpłatny poprzez wysłanie SMS bądź wykonanie połączenia telefonicznego. Regulamin takich loterii wymaga zatwierdzenia przez dyrektora izby celnej.
Nierzadko zatwierdzone regulaminy zawierają postanowienia, które można by uznać za naruszające interesy konsumenta. Ustawa o grach hazardowych nie odsyła wprost do regulacji dotyczących klauzul niedozwolonych. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że regulaminy wspomnianych loterii nie podlegają kontroli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta