Obrót nieruchomościami na nowych zasadach
Od 1 stycznia 2014 r. szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego nie będzie już dotyczył sprzedaży lokali i budynków.
Do końca 2013 r. sposób, w jaki powstaje obowiązek podatkowy w przypadku obrotu nieruchomościami zależy od tego, jaka nieruchomość jest przedmiotem obrotu. Obowiązek podatkowy powstaje odmiennie w przypadku dostaw lokali i budynków, odmiennie zaś w przypadku dostaw gruntów i budowli.
Tak jest obecnie
W przypadku dostaw lokali i budynków obowiązek podatkowy powstaje obecnie w sposób szczególny, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania (zob. art. 19 ust. 10 ustawy o VAT), z zastrzeżeniem, że otrzymanie części zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części (zob. art. 19 ust. 15 ustawy o VAT).
Szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego nie dotyczy dostaw gruntów i budowli. W tym zakresie obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ust. 1, 4 i 11 ustawy o VAT, a więc:
1) z chwilą otrzymania części należności w części odpowiadającej tej należności (np. zaliczki czy zadatku) – jeżeli należność ta została otrzymana przed wydaniem gruntu lub budowli,
2) z chwilą wydania gruntu lub budowli – jeżeli wydanie gruntu lub budowli nie miało być potwierdzone fakturą,
3) z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania – jeżeli wydanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta