Opinia o szefie musi być stosowna
Postępowanie | Coraz częściej przeciwko członkom służby cywilnej orzekane są kary dyscyplinarne. Z tego powodu urzędnicy nie tracą jednak zatrudnienia.
Ponad połowa postępowań dyscyplinarnych prowadzonych w 2012 r. dotyczyła naruszenia obowiązków członka korpusu służby cywilnej stanowiących jednocześnie naruszenie zasad służby cywilnej lub zasad etyki korpusu. Powód: urzędnicy zachowywali się niegodnie, ich przełożeni mieli też zastrzeżenia co do ich rzetelności i praworządności.
Zamiast nagany upomnienie
Postępowanie dyscyplinarne prowadzi Wyższa Komisja Dyscyplinarna Służby Cywilnej powoływana przez prezesa Rady Ministrów. Od jej orzeczeń można odwołać się do sądu apelacyjnego, który często wydaje wyroki korzystne dla urzędników.
Dla przykładu: Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w sprawie pracownika urzędu skarbowego zmienił karę z nagany na upomnienie (sygn. akt III APo 7/12). Urzędnik zachowywał się w sposób niewłaściwy wobec dyrektora urzędu. Groził mu założeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta