Kiedy urząd odda nadwyżkę VAT
Gdy w danym okresie rozliczeniowym firma wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, może wystąpić o jej zwrot bezpośredni na rachunek bankowy. Podstawowy termin wypłaty to 60 dni. W określonych przypadkach, na wniosek podatnika, fiskus przekaże różnicę w ciągu 25 dni
Realizacja przysługującego podatnikom VAT uprawnienia w zakresie odliczenia podatku naliczonego prowadzi nierzadko do sytuacji, w której w konkretnym okresie rozliczeniowym występuje u nich nadwyżka tego podatku nad podatkiem należnym. Podatnicy mają wtedy do wyboru dwie możliwości. Po pierwsze, mogą przenieść taką nadwyżkę do rozliczenia w kolejnych okresach rozliczeniowych. Po drugie, mogą wystąpić o zwrot bezpośredni takiej nadwyżki na rachunek bankowy. I właśnie to drugie rozwiązanie wydaje się szczególnie korzystne dla tych podatników, którzy w najbliższych, kolejnych okresach rozliczeniowych nie spodziewają się podatku należnego pozwalającego na „skonsumowanie" nadmiaru podatku naliczonego.
Termin zwrotu nadwyżki jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta