Urzędnik może liczyć na ekstra wynagrodzenie
Pracownicy administracji publicznej oprócz comiesięcznej zasadniczej pensji otrzymują dodatki z tytułu wykonywanych dodatkowych zadań lub pełnienia funkcji.
Małgorzata Terlikowska , prawnik, legislator
Dodatki do wynagrodzenia mają różny charakter dla różnych grup zawodowych. Pracownik urzędu gminy i pracownik ministerstwa zatrudnieni na takich samych lub podobnych merytorycznie stanowiskach nie otrzymają takich samych dodatków.
Dodatek stażowy
Jeden dodatek jest obowiązkowy i wspólny dla wszystkich: tzw. dodatek stażowy przyznawany za liczbę przepracowanych lat. Zarówno w jednostkach samorządowych, jak i w administracji rządowej pracownikom należy się po pięciu latach pracy dodatek w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Wzrasta on o 1 proc. za każdy rok pracy do osiągnięcia wysokości 20 proc. wynagrodzenia.
Jeśli staż pracy zatrudnionego przekracza 20 lat, dodatek wynosi:
• po 20 latach pracy – 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
• po 25 latach pracy – 100 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
• po 30 latach pracy – 150 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
• po 35 latach pracy – 200 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
• po 40 latach pracy – 300 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
• po 45 latach pracy – 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego.
Do stażu uprawniającego do dodatku wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz te okresy, które liczą się przy ustalaniu tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta